ד"ר סרג'יו סוצ'אה

קטרקט משני

קטרקט הוא התעכרות עדשת העין, מצב בו המטופל עובר ניתוח ומוחלפת עדשת העין בעדשה מלאכותית. הצלחת ניתוחי הקטרקט עומדת על בין 95%-98%.

לאחר פעולה ניתוחית זו, לא יתכן מצב בו העדשה המלאכותית מתעכרת שוב, אך יכול להיווצר קטרקט משני, שבו מתעכרת הקופסית של העדשה והראייה בעין המנותחת מיטשטשת שוב. מצב זה מופיע בכשליש ממנותחי הקטרקט.

קטרקט משני יכול להופיע שבועות, חודשים או שנים לאחר ניתוח קטרקט, וכמובן שלא כל מנותח שעבר ניתוח קטרקט יחווה קטרקט משני.

הסימפטומים לקטרקט משני

הסימפטומים לקטרקט משני דומים לאלה של קטרקט כגון: ראייה מטושטשת, ערפול הדרגתי של הראייה, סנוור מאור. אין להסיק מכך שניתוח הקטרקט שעברתם לא הצליח, זוהי תופעה ידועה וניתן לטפל בה.

כיצד נוצר קטרקט משני

במלך ניתוח קטרקט מחליפים את עדשת העין שהתעכרה בעדשה מלאכותית. פעולה זו מבוצעת על ידי פתיחת פתח קטן בחלקה הקדמי של הקופסית (שם נמצאת העדשה), הוצאת העדשה העכורה והכנסת עדשה מלאכותית במקומה. החלק האחורי של הקופסית נשאר שלם. לאחר ניתוח הקטרקט,  נשארים תאים של העדשה הישנה בתוך הקופסית, אשר באחוז קטן מהמנותחים גדלים ומייצרים רקמה צלקתית לבנה וזהו המצב הגורם לעכירותה. תופעה זו נקראת קטרקט משני.

טיפול בקטרקט משני

הטיפול בקטרקט משני הינו פשוט יחסית ונעשה באמצעות מכשיר הנקרא לייזר יאג (Yag Laser)  הדומה מאוד למנורת סדק שבה מבצעים את בדיקת העיניים הרגילה. המכשיר נמצא במרפאה ואין צורך בחדר ניתוח לביצוע הפעולה.

ראשית מזלפים טיפות להרחבת אישונים לעין עם הקטרקט המשני, ובעזרת מכשיר הלייזר יוצרים חור במרכז קופסית האחורית של העין, שהינה עכורה. החור שנוצר עוזר לאור לעבור דרכו. פעולה זו אורכת מספר דקות, אינה כרוכה בכאב ואינה מצריכה אשפוז. נדרשות מספר אפליקציות לייזר כדי ליצור את החור בקופסית, כאשר כל פעולה של הלייזר משמיעה קול. הפעולה אורכת כ 5 דקות, ואינה כרוכה בכאבים.

רוב המטופלים חווים שיפור מידי בראייה, מטופלים אחרים חווים שיפור בראייה בתוך ימים ספורים. לאחר הפעולה מומלץ טיפול בטיפות למספר ימים ולא קיימות מגבלות באורח החיים.

רוצה להתייעץ?

כאן ניתן להזמין תור לבדיקה